Regeneracja powysiłkowa
Problem kontuzji podczas uprawiania sportu dotyczy zarówno amatorów aktywności fizycznej, jak i profesjonalnych sportowców. Pierwsza grupa narażona jest na powstawanie urazów w wyniku zbytniego forsowania się, nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń czy braku rozgrzewki.
W drugiej grupie nierzadkie są kontuzje powstałe w wyniku przeciążających organizm treningów czy – po prostu – podczas uprawiania dyscyplin sportowych niosących ze sobą ryzyko odniesienia kontuzji (np. sporty walki, sporty ekstremalne, gry zespołowe). W obu przypadkach nieocenioną pomocą będzie rehabilitacja sportowa.
Rehabilitacja sportowa – dla kogo?
Rehabilitant sportowy pomoże każdemu, kto w wyniku uprawiania sportu odniósł obrażenia kwalifikowane jako kontuzja. Rehabilitacja dla sportowców zakłada przywrócenie do sprawności ruchowej sprzed powstania urazu i to w możliwie najkrótszym czasie. Rehabilitacja sportowa przyda się każdemu kto zmaga się z takimi problemami, jak:
- stłuczenia,
- skręcenia,
- zwichnięcia,
- wybicie palca,
- przeciążone stawy lub kręgosłup,
- naderwane mięśnie,
- zerwane więzadła,
- zmiany zwyrodnieniowe, pogłębiające się w wyniku uprawiania sportu.
Rehabilitacja sportowców – na czym polega?
Rehabilitacja dla sportowców ma na celu przywrócić sprawność fizyczną sportowca z okresu przed odniesienia kontuzji. Wiadomo, że zawodowy sportowiec nie może sobie pozwolić na zbyt długą przerwę w treningach, ani tym bardziej na omijanie ważnych zawodów. Biorąc to wszystko pod uwagę, rehabilitant sportowy dobiera optymalny plan leczenia, łącząc ze sobą skuteczne metody rehabilitacji z obszarów terapii manualnej, fizykoterapii i metod naturalnych.
Zabiegi, których można się spodziewać, korzystając z pomocy rehabilitanta sportowego to m.in.:
- terapia TECAR,
- inhalacje wodorem,
- drenaż limfatyczny,
- trening sportowy indywidualny,
- laser HIL,
- pinoterapia,
- wibroterapia VITBERG,
- suche igłowanie.
W naszym gabinecie w Żywcu plan leczenia jest zawsze ustalany indywidualnie, a poszczególne metody dobierane są w zależności od różnych czynników, w tym od:
- rodzaju i rozległości urazu;
- czasu przeznaczonego na rekonwalescencję;
- rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej.
Rehabilitacja dla sportowców – pierwsza wizyta w Fizjo-Expert
Jak wygląda pierwsza wizyta z zakresu rehabilitacji sportowej? Wykwalifikowany rehabilitant sportowy przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, dopyta o rodzaj uprawianego sportu, okoliczności wystąpienia kontuzji, dolegliwości bólowe oraz przebyte wcześniej urazy, zabiegi i operacje. Ważne będą również ewentualne choroby przewlekłe oraz przyjmowane na stałe leki.
Następnie rehabilitant przeprowadzi badanie fizykalne, by ocenić rodzaj kontuzji oraz jej rozległość. Następnie zaproponuje plan leczenia, z uwzględnieniem poszczególnych metod rehabilitacyjnych. Już na pierwszej wizycie przeprowadzone zostaną metody lecznicze, dzięki którym rehabilitacja sportowa przyczyni się do:
- rodzaju i rozległości urazu,
- czasu przeznaczonego na rekonwalescencję,
- rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej.
W razie konieczności zlecone zostaną dodatkowe badania, jak np. rezonans magnetyczny lub badanie ultrasonograficzne.
Fizjoterapeuta sportowy może również zalecić wykonywanie ćwiczeń w domu – w takiej sytuacji należy się do nich odpowiednio przyłożyć, bo tylko wtedy możliwe będą postępy w leczeniu zgodne z przyjętymi założeniami.