Hirudoterapia
Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, to metoda zyskująca coraz więcej zwolenników. Dawniej postrzegana jako zabieg medycyny niekonwencjonalnej o wątpliwych rezultatach, dziś pełnoprawna terapia medyczna, pomagająca w wielu schorzeniach.
Jest zdecydowanie mniej inwazyjna, niż inne sposoby leczenia tych samych problemów zdrowotnych, wiąże się też z rzadziej występującymi i łagodniejszymi skutkami ubocznymi.
Hirudoterapia – na czym polega?
Dawniej wierzono, że pijawki przysysające się do ciała chorego wyciągają z niego zepsutą krew. Dziś, dzięki przeprowadzonym badaniom, wiadomo, że leczenie pijawkami przynosi efekty, ponieważ w ich ślinie znajduje się hirudyna – enzym o działaniu antykoagulacyjnym, czyli zmniejszającym krzepnięcie krwi.
Dodatkowo, w chwili, gdy pijawki lekarskie wgryzają się w ciało i wysysają krew z obszaru zmienionego chorobowo, do organizmu człowieka dostaje się mieszanina związków wykazujących działanie przeciwbólowe, bakteriobójcze, wyrównujące ciśnienie krwi oraz przeciwzapalne.
Hirudoterapia wykorzystuje wyłącznie pijawki lekarskie, pochodzące z laboratoryjnej hodowli. Takie rozwiązanie czyni zabieg bardzo bezpiecznym, wyklucza bowiem ryzyko przenoszenia przez pijawkę drobnoustrojów chorobotwórczych.
Hirudoterapia pomaga w leczeniu m.in. takich jednostek chorobowych, jak:
Leczenie pijawkami – na co pomaga hirudoterapia?
Ze względu na wielotorowy korzystny wpływ hirudyny na organizm człowieka, leczenie pijawkami wykorzystywane jest w wielu różnych schorzeniach. Hirudoterapia polecana jest także w przypadku chorób endokrynologicznych, w chorobach skórnych, jak łuszczyca, czy w chorobach wątroby. Leczenie pijawkami stosowane jest również w medycynie estetycznej, ponieważ hirudyna pomaga szybciej usuwać powstałe po operacjach plastycznych obrzęki.
Hirudoterapia – efekty
Leczenie pijawkami przynosi efekty nie tylko miejscowe, lecznicze działanie hirudyny daje pozytywne rezultaty dla całego organizmu. Poza skuteczną walką z konkretną przypadłością, osoby poddające się terapii pijawkami mogą zauważyć lepsze ukrwienie, zmniejszenie dolegliwości bólowych i szybsze ustępowanie obrzęków.
Hirudoterapia – przeciwwskazania
Choć pijawki lekarskie pomagają na wiele dolegliwości, istnieją takie sytuacje, w których bezwzględnie hirudoterapia jest zakazana. Najważniejsze przeciwwskazania do rozpoczęcia terapii to:
- choroby związane z upośledzeniem krzepnięcia krwi: zakrzepica żył głębokich, hemofilia, ciężka niedokrwistość;
- stosowanie chemioterapii;
- zakażenie wirusem HIV;
- nowotwór skóry;
- przyjmowanie środków farmakologicznych powodujących rozrzedzenie krwi;
- czynna gruźlica.
Hirudoterapia nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 10 roku życia.