Fizjoterapia Stomatologiczna

Odczuwasz stały, nawracający ból w okolicach zębów, żuchwy? A może masz problem z otwieraniem ust, czy zgrzytaniem zębami w nocy? Aby pozbyć się dolegliwości, zgłoś się do… fizjoterapeuty. Wyjaśniamy, czym jest fizjoterapia stomatologiczna, a także radzimy, kiedy należy podjąć leczenie.

Chętnie Ci pomożemy!!!

Na czym polega fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna/szczękowa to dział rehabilitacji zajmujący się układem czaszkowo-szyjno-żuchwowym, mającym na celu przywrócenie prawidłowej ruchomości, funkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Efektem tego jest również zmniejszenie dolegliwości bólowych
izjoterapia szczękowa wymaga współpracy zarówno stomatologa, jak i fizjoterapeuty. Często rozpoczyna się od podstawowych zabiegów stomatologicznych, takich jak usuwanie ubytków, wad zgryzu, leczenie próchnicy, które mogą być jedną z przyczyn bólu. Oprócz tego leczenie stawu skroniowo żuchwowego obejmuje dedykowane ćwiczenia i zabiegi, które prowadzone są pod okiem fizjoterapeuty.
Kiedy należy zgłosić się na fizjoterapię szczękową?

Do kogo skierowana jest fizjoterapia stomatologiczna?


Fizjoterapia szczękowa skierowana jest przede wszystkim do osób, które mają problem ze zgrzytaniem zębami (bruksizm), przeskakiwaniem stawów skroniowo-żuchwowych, wadami zgryzu, a także z bólem zębów lub żuchwy. Pomoże również w przypadku trudności z otwieraniem i zamykaniem ust oraz z przełykaniem śliny. I o czym nie każdy wie, leczenie stawu skroniowo żuchwowego może wpłynąć na zmniejszenie częstotliwości występowania migren, bólu głowy, a także szumów usznych.

Fizjoterapia szczęki zalecana jest w przypadku rehabilitacji po operacji twarzoczaszki, a także wtedy, gdy na skutek wypadku wystąpił uraz mechaniczny.

Rehabilitacja stomatologiczna – metody terapii

Fizjoterapia stomatologiczna rozpoczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem, badań, które pomagają ustalić przyczynę dolegliwości. Jej przebieg ma charakter indywidualny, jest dopasowywana do rodzaju problemu, a także stopnia występujących dysfunkcji. Wstępem do rehabilitacji właściwej może być leczenie stomatologiczne.

Podstawowym elementem fizjoterapii jest kinezyterapia, czyli terapia manualna, masaże twarzy mające na celu rozluźnienie mięśni, a także mobilizacja w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Co istotne, terapia manualna nie zawsze dotyczy wyłącznie twarzy, zwykle obejmuje także okolice szyi oraz klatki piersiowej, które są powiązane z mięśniami żuchwy i szczęki. Gdy kinezyterapia okazuje się niewystarczająca, stosuje się różne zabiegi, np. z użyciem lasera lub ultradźwięków, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Fizjoterapia stomatologiczna – Żywiec

Nasze Centrum fizjoterapii i leczenie bólu Fizjo-Expert zapewnia fizjoterapię stomatologiczną w Żywcu, gdzie przyjmujemy pacjentów z całej Polski. Nasz zespół specjalistów stosuje m.in. techniki mięśniowe, mobilizacje w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, a swoim leczeniem obejmuje nie tylko okolice twarzy, ale także kręgosłupa i miednicy. Dzięki temu kompleksowo zajmujemy się przyczyną dolegliwości, pomagając Ci w pozbyciu się bólu.

Oprócz tego proponujemy również ćwiczenia utrzymujące efekty terapii w przypadku, gdy problem jest powracający. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę.